Köttfärslimpa med parmesanpotatismos och grönsallad
Måltid: Huvudrätt
Servings: 6
Ingredienser
1gul lök
3vitlöksklyftor
1ägg
1,5dlmjölk
2skivorvitt bröd
1kgblandfärs
ca 2 tsk salt
svart- eller vitpeppar ur kvarn
2paket baconà 140 g
Parmesanpotatis
800gpotatis
salt till kokning
2dlmjölk
50gsmör
120gparmesanost eller Grana Padano
1tsksalt
svart- eller vitpeppar ur kvarn
0,5citron till smaksättning
1påse salladsblad av olika sorterca 70 g
Instruktioner
Värm ugnen till 175 grader (över- och undervärme).
Skala och finhacka löken och vitlöksklyftorna.
Knäck ner ägget i en skål. Häll i mjölken och vispa ihop med en gaffel så att det blandar sig. Skär bort kanterna på brödet och lägg det i äggmjölken. Låt det ligga i cirka 10 minuter.
Blanda köttfärsen med den hackade löken och vitlöken och det uppblötta brödet. Krydda smeten med salt och peppar.
Lägg köttfärssmeten på en smord plåt eller i en ugnsform och forma den med rena händer till en »limpa«. Lägg baconskivorna tvärsöver limpan och peta in ändarna under den för att få den att hålla ihop.
Ställ in köttfärslimpan mitt i ugnen och låt den stå där i ungefär 50 minuter. När den är färdig ska vätskan den släpper ifrån sig vara genomskinlig.
Koka potatisen i en stor kastrull med saltat vatten. Häll av vattnet och lägg lite potatis i taget i en potatispress. Pressa ner potatisen i kastrullen igen (men ställ inte tillbaka kastrullen på plattan). Tillsätt mjölk och smör och vispa till en len puré.
Riv parmesanosten fint på ett rivjärn och blanda ner den i purén. Salta, peppra och pressa ner så mycket citronsaft som du tycker blir gott. Ta inte för mycket till en början, smaka av!
Ta ut köttfärslimpan ur ugnen. Skär den i 2 cm tjocka skivor och ät den med potatismoset, salladen och ett glas mjölk.
Anteckning
Det är mycket sälta i ost, så se upp så att moset inte blir för salt.